سطح سیاست سیاسی دانشجو دانشجو روزنامه

سطح: سیاست سیاسی دانشجو دانشجو روزنامه فروردین پنجشنبه روزنامه

گت بلاگز اخبار بین الملل ترامپ، آمریکا را در خدمت ولیعهد سعودی قرار داده است / ‘رایس’

«سوزان رایس» مشاور امنیت ملی دولت باراک اوباما مدیر جمهوری آمریکا، ضمن انتقاد شدید از ولیعهد سعودی، دونالد ترامپ را نیز «بهترین دوست حکام خودکامه» نامید که کشور

‘رایس’: ترامپ، آمریکا را در خدمت ولیعهد سعودی قرار داده است

عبارات مهم : سیاست

«سوزان رایس» مشاور امنیت ملی دولت باراک اوباما مدیر جمهوری آمریکا، ضمن انتقاد شدید از ولیعهد سعودی، دونالد ترامپ را نیز «بهترین دوست حکام خودکامه» نامید که کشورش را در خدمت عربستان قرار داده هست.

به گزارش ایرنا، رایس روز جمعه در یادداشتی در روزنامه نیویورک تایمز به تنش های اخیر در روابط میان کانادا و عربستان نوشت: دولت ترامپ به جای دفاع از متحد دموکرات خود یعنی کانادا، سوءرفتارهای عربستان سعودی را تحمل می کند.

رایس در ادامه نوشت: بعد آنکه (کریستیا فریلند) وزیر امور خارجه کانادا نسبت به زندانی کردن فعالان برجسته حقوق بشر و حقوق زنان به وسیله عربستان سعودی ابراز نگرانی کرد، سعودی ها تلاش کردند تا کانادا را مجازات و سایر منتقدان احتمالی را مرعوب کنند. آنها وعده دادند در امور داخلی کانادا دخالت کرده، سفیر آن کشور را اخراج کردند و سفیر خود را فراخواندند، تجارت و سرمایه گذاری با کانادا را متوقف کردند. وزارت خارجه آمریکا هم در دولت های جمهوریخواه و هم دموکرات معمولا در مواجهه با چنین شرایطی بیانیه ای به شرح زیر صادر می کند:

ترامپ، آمریکا را در خدمت ولیعهد سعودی قرار داده است / ‘رایس’

آمریکا قویا از حقوق جهانی همه افراد جهت ابراز آزادانه نظر های خود و انتقاد مسالمت آمیز از سیاست های دولت حمایت می کند…. ما عربستان و متحد خود کانادا را تشویق می کنیم تا گفت وگو جهت از سرگیری روابط عادی را شروع کنند.

رایس همچنین موضعگیری روز سه شنبه «هیتر نوئرت» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا را «ضعیف» توصیف کرد. نوئرت گفته بود: ما مرتبا راجع به حقوق بشر و سایر مباحث با دولت عربستان گفت وگو می کنیم. ما این عنوان خاص کانادا را با دولت عربستان سعودی مطرح کرده ایم. آنها دوست و شریک هستند، کانادا هم همینطور. هر دو طرف باید اختلافات را از طریق دیپلماتیک حل کنند.

«سوزان رایس» مشاور امنیت ملی دولت باراک اوباما مدیر جمهوری آمریکا، ضمن انتقاد شدید از ولیعهد سعودی، دونالد ترامپ را نیز «بهترین دوست حکام خودکامه» نامید که کشور

مشاور امنیت ملی اوباما این بیانات را چنین وصف کرد: برابرسازی اشتباه. امتناع از انتقاد از نقض حقوق بشر. واگذار کردن رهبری اخلاقی آمریکا.

به نوشته رایس، این اقدام «بیانگر رویکرد دولت ترامپ در قبال نقض حقوق بشر به خاص به هنگام تعهد به دوستان خودکامه هست. دولت آمریکا در این زمینه کانادا را تنها گذاشت، به اروپایی ها امکان داد تا بی اعتنا بمانند و این خبر را به عربستان و سایرین رساند که آنها می توانند حقوق بشر را نقض کنند، بدون یک کلمه ابراز نگرانی و محکومیت شدید از سوی واشنگتن.»

این مقام سابق آمریکایی تاکید کرد: موضع ایالات متحده به منزله اختیار تامی است که ما به «محمد بن سلمان» ولیعهد 32 ساله عربستان داده ایم تا در طیف وسیعی از مباحث با مصونیت عمل کند. از وال استریت گرفته تا هالیوود از ولیعهد سعودی تمجید کرده و چاپلوسی او را کرده اند. آنها تنوع بخشی او به اقتصاد و اصلاحات اجتماعی از جمله اعطای حق رانندگی به زنان و آزادی جوانان جهت حضور در کنسرت ها و تماشای فیلم های خارجی دستچین شده است را ستوده اند.

ترامپ، آمریکا را در خدمت ولیعهد سعودی قرار داده است / ‘رایس’

رایس افزود: از این کارها استقبال می شود ولی آنها پوششی جهت مجموعه ای از سیاست های تاریک داخلی و خارجی است که ولیعهد به زیان منافع آمریکا دنبال می کند. او فعالان را به شدت سرکوب کرده، اعضای خاندان سلطنتی و بازرگانان را بدون طی کردن فرایند مورد نیاز به اتهام فساد زندانی کرده و نخست وزیر لبنان جهت مدتی را گروگان گرفت. ولیعهد سعودی به همراه امارات با استفاده از حمایت لجستیک و سلاح های آمریکایی که بعضی از آنها را دولت اوباما داده بود، جنگی سنگدلانه علیه حوثی های یمن به راه انداخته، غیرنظامیان را بمباران کرده هست. طبق گزارش ها، او هنگامی که مورد نیاز دانسته با القاعده همکاری کرده و مانع از ارائه کمک ها به مردم شده است است.

رایس که در دولت اوباما به عنوان سفیر آمریکا در شرکت ملل نیز فعالیت کرد، ادامه داد: عربستان سعودی بیش از یک سال است که کشور همسایه اش قطر را به اتهام حمایت از تروریسم و ارتباط داشتن با کشور عزیزمان ایران در محاصره قرار داده و در حال کندن کانالی جهت تبدیل آن (قطر) به یک جزیره است تا آن کشور را مجازات کند؛ این در حالی است که ده هزار نیروی آمریکایی در قطر حضور دارند. خطرناک تر از همه آنکه ولیعهد سعودی و متحدان منطقه ای او از دولت ترامپ درخواست کردند تا از توافق هسته ای با کشور عزیزمان ایران خارج شده است و تحریم ها را بازگرداند و مناقشه ای احتمالی را با کشور عزیزمان ایران ایجاد کنند.

«سوزان رایس» مشاور امنیت ملی دولت باراک اوباما مدیر جمهوری آمریکا، ضمن انتقاد شدید از ولیعهد سعودی، دونالد ترامپ را نیز «بهترین دوست حکام خودکامه» نامید که کشور

این مقام دولت اوباما همچنین گفت: آمریکا در این همکاری تازه و بی چون و آیا با عربستان سعودی دنباله رو شده است هست، نه راهبر. ما همواره تسلیم کارها ولیعهد سعودی شده است ایم، حتی اگر اقداماتی ناشی از بی فکری و مضر بوده باشد. ترامپ به دلایلی که همچنان نامعلوم هست، این خبر را به ولیعهد داده که آمریکا در خدمت اوست. (احتمالا بن سلمان طی دهه های آینده بر عربستان حکومت خواهد کرد.)

مدافعان سیاست خارجی دولت فعلی آمریکا دوست دارند از اصلاح روابط آمریکا با عربستان، چند کشور خلیج فارس و اسرائیل تمجدید کنند و آن را در برابر کارها دوره اوباما قرار دهند. جای شگفتی نیست که آیا این کشورها پرزیدنت ترامپ را دوست دارند، لیکن آمریکا علی رغم دوره روسای جمهوری قبلی، سرنگون شده است و نقش مرده را بازی می کند و در همان حال، این کشورها هر کاری که بخواهند انجام می دهند. این رهبری کردن نیست.

ترامپ، آمریکا را در خدمت ولیعهد سعودی قرار داده است / ‘رایس’

واژه های کلیدی: سیاست | آمریکا | اوباما | کانادا | سعودی ها | عربستان | آمریکایی | عربستان، | دولت ترامپ | دونالد ترامپ | عربستان سعودی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz