سطح سیاست سیاسی دانشجو دانشجو روزنامه

سطح: سیاست سیاسی دانشجو دانشجو روزنامه فروردین پنجشنبه روزنامه

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رونمایی از ۱۳ برنامه مسکن دولت

نیاز بحرانی هر سال کشور به مسکن 550 هزار واحد مسکونی است که در صورت عدم تامین از سمت عرضه، ضمن زیاد کردن تراکم خانوار در واحد مسکونی، به زیاد کردن اجاره و قیمت

رونمایی از ۱۳ برنامه مسکن دولت

رونمایی از ۱۳ برنامه مسکن دولت

عبارات مهم : میلیون

نیاز بحرانی هر سال کشور به مسکن 550 هزار واحد مسکونی است که در صورت عدم تامین از سمت عرضه، ضمن زیاد کردن تراکم خانوار در واحد مسکونی، به زیاد کردن اجاره و قیمت مسکن منجر خواهد شد.

به گزارش خبرآنلاین، بر اساس سرشماری سال 1395 کل موجودی مسکن حدود 25.4 میلیون واحد رسیده هست. از این تعداد، حدود 22.8 میلیون واحد مسکونی دارای سکنه است و حدود 2.6 میلیون واحد خالی مانده است.

رونمایی از ۱۳ برنامه مسکن دولت

تعداد کل خانوارها در این سال 24 میلیون خانوار بوده که با ملاحظه واحدهای مسکونی در حال استفاده شاخص تعداد خانوار در هر واحد مسکونی 1.06 است و به بیان دیگر، حدود 1.2 میلیون خانوار فاقد مسکن مستقل هستند.

بررسی تعداد واحدهای تکمیل شده است بهار امسال و واحدهای شروع شده است سال قبل نشان می دهد که تعداد واحدهای تکمیل شده است در سال 1395 به حدود 400 هزار واحد می رسد.

نیاز بحرانی هر سال کشور به مسکن 550 هزار واحد مسکونی است که در صورت عدم تامین از سمت عرضه، ضمن زیاد کردن تراکم خانوار در واحد مسکونی، به زیاد کردن اجاره و قیمت

براساس گزارش عملکرد 100 روزه دولت، برآورد نیاز هر سال مسکن در کشور با احتساب واحدهای نیازمند نوسازی، هر سال حدود 800 هزار واحد مسکونی است.

از این میزان، با فرض امکان ایجاد تاخیر در نیازهای نوسازی، حداقل تعداد واحدهای تازه مورد نیاز که باید به خانوارهای تازه تخصیص داده شده است یابد تا شاخص تراکم خانوار در واحد مسکونی در سطح فعلی حفظ شود، حدود 550 هزار واحد هست. به این ترتیب، نیاز بحرانی هر سال کشور به مسکن، 550 هزار واحد مسکونی است که در صورت عدم تامین از سمت عرضه، ضمن زیاد کردن تراکم خانوار در واحد مسکونی، به زیاد کردن اجاره و قیمت مسکن منجر خواهد شد.

پیش بینی روندهای آتی مسکن

با توجه به روندهای آینده نگری شده، بخش مسکن در سال 96 و 97 به ترتیب با زیاد کردن اجاره و سپس زیاد کردن قیمت مسکن ناشی از کمبود عرضه مواجه خواهد بود، بنابراین مناسب است دولت تمهیداتی جهت اصلاح سمت عرضه مسکن صورت دهد؛ در حالی که طی چند سال اخیر سیاست های دولت در حوزه مسکن زیاد بر جنبش تقاضا متمرکز بوده است.

رونمایی از ۱۳ برنامه مسکن دولت

بنابراین دولت درصدد است با تشویق نوسازی در بافت های فرسوده از طریق پرداخت یارانه سود تسهیلات نوسازی و نیز کمک به احداث واحدهای مسکونی اجتماعی یا ملکی گروه های کم درآمد ضمن انجام بخشی از وظایف دولت در این حوزه ها نسبت به کم کردن تبعات ناشی از کمبود عرضه در سال های آینده اقدام کند.

دولت روحانی جهت مسکن چه کرد؟

نیاز بحرانی هر سال کشور به مسکن 550 هزار واحد مسکونی است که در صورت عدم تامین از سمت عرضه، ضمن زیاد کردن تراکم خانوار در واحد مسکونی، به زیاد کردن اجاره و قیمت

براساس گزارش 100 روزه عملکرد دولت دوازدهم، پیگیری اجرایی شدن طرح مسکن اجتماعی و حمایتی، براق سازی حمایت دولت در بخش مسکن با تامین منابع از محل قانون هدفمند کردن یارانه ها جهت پرداخت بخشی از یارانه سود تسهیلات مسکن زوج های جوان، اقشار آسیب پذیر، مسکن روستایی و مسکن حمایتی (شامل مسکن در بافت فرسوده و مسکن مهر)، از جمله کارها صورت گرفته در دولت دوازدهم بوده است.

همچنین دولت در سه ماهه امسال رقمی بالغ بر 106 هزار و 200 میلیون تومان در قالب اسناد خزانه جهت زیرساخت مسکن مهر و همچنین در خصوص تخفیف عوارض پروانه، حمایت های مالی و تراکم و ایجاد تاسیسات عمومی مبلغی بالغ بر 85 میلیارد تومان اسناد خزانه تامین اعتبار کرده هست. در همین حال، در سه ماهه اخیر با وجود محدودیت های مالی، اعتباری بالغ بر 151 میلیارد و 593 میلیون تومان معادل 24 درصد به اصلاح بافت های ناکارآمد شهری تخصیص یافته است.

رونمایی از ۱۳ برنامه مسکن دولت

برنامه های آتی مسکن چه خواهد بود؟

در این میان، سیاست ها و برنامه هایی در دولت دوازدهم جهت آینده بخش مسکن طراحی و برنامه ریزی شده است است.در همین راستا، در گزارش اخیر دولت به 13 برنامه اشاره شده است است.

به این ترتیب، برنامه هاي آينده بخش مسکن در چارچوب برنامه و اولويت هاي ابلاغي ریيس جمهور به این شرح اعلام شده است است:

راه اندازی برنامه مسکن اجتماعی و حمایتی به کمک بخش خصوصی، تکمیل مسکن مورد حمایت دولت (مسکن مهر) تا آخر سال 1396 و تامین خدمات زیربنایی و روبنایی آن، حمایت از بهسازی و نوسازی بافت فرسوده با تامین تسهیلات بانکی، زیاد کردن سقف فردی تسهیلات طرح خاص به باعث پوشش زیاد کردن قیمت مصالح و دستمزدها، نوسازي و بهسازي مسكوني روستایي،تهیه طرح مسکن پیشگام با رویکرد نوسازی بافت فرسوده و نوسازی مسکن با اولویت در 55 هکتار در بافت فرسوده شهر تهران، شناسايي محدوده ها و محلات نشانه بر اساس مطالعات انجام شده است در ۴۹۵ شهر، تهيه طرح و برنامه بهسازي و توانمندسازي، تهيه طرح و مطالعات 183 پروژه، اجراي پروژه هاي نوسازي و توسعه خدمات و زيرساخت هاي شهري، اعمال سياست بودجه ريزي اهرمي در راستاي اهداف اقتصاد مقاومتي، نهادسازي با تاكيد بر دو جريان اصلي، نهاد تسهيل گر و نهاد توسعه گر، تمرکز بر اجرای سیاست ها و برنامه های بازآفرینی شهری و اجرای پروژه های محرک توسعه در بافت های فرسوده و حاشیه ای و استفاده از مصالح سازگار با اقلیم و شرایط بومی منطقه از جمله این برنامه ها خواهد بود.

واژه های کلیدی: میلیون | برنامه | برنامه ریزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz