سطح سیاست سیاسی دانشجو دانشجو روزنامه

سطح: سیاست سیاسی دانشجو دانشجو روزنامه فروردین پنجشنبه روزنامه

گت بلاگز اخبار اجتماعی مدارس ناچارند از خانواده‌ها کمک مالی بگیرند / وزیرآموزش

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که سبد یادگیری در مدارس سبک می‌شود و دانش‌آموزان مهارت‌های زندگی را فرا خواهند گرفت، گفت: جهت تامین هزینه جاری مدارس ناچاری ا

مدارس ناچارند از خانواده‌ها کمک مالی بگیرند / وزیرآموزش

وزیرآموزش:مدارس ناچارند از خانواده ها کمک مالی بگیرند

عبارات مهم : آموزش

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که سبد یادگیری در مدارس سبک می شود و دانش آموزان مهارت های زندگی را فرا خواهند گرفت، گفت: جهت تامین هزینه جاری مدارس ناچاری از خانواده ها کمک مالی بگیریم.

به گزارش تسنیم، سید محمد بطحایی دربرنامه تلویزیونی پایتخت کشور عزیزمان ایران 20 با اشاره به این که بیش از 13 میلیون دانش آموز اول مهر ماه سال تحصیلی تازه را در 150 هزار مدرسه شروع می کنند، اظهار کرد: شروع مهر جهت دانش آموزان سرشار از نشاط و سرزندگی است.

مدارس ناچارند از خانواده‌ها کمک مالی بگیرند / وزیرآموزش

وی افزود: جهت شروع سال تحصیلی تازه باید 138 میلیون جلد کتاب درسی را میان دانش آموزان توزیع کنیم که این روند در شهرستان ها شروع شده است و در پایتخت کشور عزیزمان ایران از 25 شهریور شروع خواهد شد. همچنین از چند سال گذشته دیگر شاهد عدم دسترسی دانش آموزان به کتاب های درسی با گذشت چند هفته از شروع سال تحصیلی نیستیم.

بطحایی در رابطه با معوقات فرهنگایان گفت: به علت کسری بودجه ای که آموزش و پرورش همواره با آن مواجه هست، بعضی مطالبات از سال های قبل حتی از سال 88 باقی مانده است و به علت کسری در بودجه های سنواتی این مطالبات پرداخت نشده است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که سبد یادگیری در مدارس سبک می‌شود و دانش‌آموزان مهارت‌های زندگی را فرا خواهند گرفت، گفت: جهت تامین هزینه جاری مدارس ناچاری ا

* معلمان از سال 88 معوقاتی دارند

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: معوقات و پرداخت حقوق بازنشستگان از حیطه اختیار آموزش و پرورش خارج بوده و به شرکت بازنشستگی مرتبط هست. ولی بنده به عنوان عضوی از هیئت دولت خود را موظف می دانم تا از اوضاع حقوقی فرهنگیان بازنشسته دفاع کنم.

* تلاش می کنیم تا دو سال آینده مطالبات فرهنگیان صفر شود

وی عنوان کرد: دولت در حال تلاش است تا معوقات فرهنگیان را صفر کند، ولی تحقق این مسئله نیاز به نظم در بودجه ریزی دارد و امیدواریم طی دو سال آینده مطالبات فرهنگیان صفر شود.

مدارس ناچارند از خانواده‌ها کمک مالی بگیرند / وزیرآموزش

بطحایی در رابطه با اتفاق واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی تصریح کرد: با وقوع این اتفاق دو کار را شروع کردیم، که اقدام نخست تهیه گزارشی کوتاه مدت از دلایل بروز اتفاق بود تا مشخص شود آیا ضوابط و مقررات آئین نامه اردوهای دانش آموزی رعایت شده است است یا خیر و اگر احیاناً قصور و بی تدبیری صورت گرفته هست، مشخص شود.

* گزارش نهایی اتفاق واژگونی اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی در روزهای آینده اعلام می شود

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: هم اکنون همچنان سوالاتی مبهم باقیمانده که آموزش و پرورش باید آنها را پیگیری می کرد، بنابراین تیمی را تشکیل دادیم که نتیجه های نهایی بررسی های آنها طی 3 یا 4 روز آینده آماده خواهد شد، طبق گزارش ابتدایی که این تیم به بنده ارائه کرده است بخشی از سوالات پاسخ داده شده است است.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که سبد یادگیری در مدارس سبک می‌شود و دانش‌آموزان مهارت‌های زندگی را فرا خواهند گرفت، گفت: جهت تامین هزینه جاری مدارس ناچاری ا

* در اتفاق هرمزگان موظف به دفاع از حقوق دانش آموزان هستم

وی افزود: بنده به عنوان وزیر آموزش و پرورش وظیفه دارم تا از حقوق دانش آموزان و معلم فوت شده است در این اتفاق دفاع کنم. همچنین 8 نفر از دانش آموزان مجروح شده است و در بیمارستان هستند که باید مواظبت پزشکی مورد نیاز از آنها انجام شود و به علت هزینه ها کوتاهی صورت نگیرد.هر چند که وزارت بهداشت این عنوان را پیگیری می کند.

مدارس ناچارند از خانواده‌ها کمک مالی بگیرند / وزیرآموزش

* در سال تحصیلی تازه سطح کیفیت مدارس بررسی خواهد شد

بطحایی در رابطه با کیفیت آموزشی خاطر نشان کرد: با وجود کاستی های موجود در امکانات اجازه نمی دهیم کیفیت آموزش به حاشیه برود و محدودیت ها نباید ما را از بحث کیفیت غافل کند، یکی از برنامه های آموزش و پرورش در سال تحصیلی تازه این است که با توجه به شرایط، امکانات و تجهیزات در اختیار مدارس بررسی کند تا مشخص شود سطح کیفیت مدارس در کجا واقع شده است است و آیا میان مدارس متفاوت تفاوت هایی در بحث کیفیت آموزش وجود دارد.

* سبد یادگیری مدارس سبک می شود

وزیر آموزش و پرورش افزود: بخشی از ارتقای کیفیت به برنامه های آموزشی و پرورشی مرتبط هست؛ در مدارس محتوایی را به دانش آموزان آموزش می دهیم که در زندگی فردی و اجتماعی به کار آنها نمی آید. در سبد یادگیری مدارس، بخش عمده ای از مطالب در زندگی اجتماعی دانش آموزان کمتر به کار می آید و جهت ارتقای کیفیت باید بخشی از سبد یادگیری را سبک کنیم و مهارت های اجتماعی و مقتضات زندگی ایرانی و اسلامی را به دانش آموز، آموزش دهیم.

وی بیان کرد: هم اکنون فضایی در آموزش ایجاد کرده ایم که خانواده ها ناخواسته از دوره ابتدایی فرزند ها را جهت موفقیت در کنکور آماده می کنند. در چنین شرایطی دیگر فرصتی جهت آماده کردن دانش آموزان در زندگی اجتماعی باقی نمی ماند، با تغییراتی در محتوا، کتب درسی و آموزش های مورد نیاز به معلمان می توان به تدریج از چنین معضلی عبور کرد.

بطحایی ادامه داد: قرار است در سال تحصیلی تازه در کنار آموزش کتاب های درسی مباحث کاربردی با نشانه ارتقای کیفیت آموزش در مدارس ارائه شود. به عنوان مثال در رابطه با مسئله محیط زیست و آب آموزش هایی را در کنار کتاب های درسی به دانش آموزان ارائه خواهیم کرد که در ارتباط با این پرسشها معلمان نیز آموزش دیده اند تا بتوانند مباحث مرتبط با محیط زیست را دو یا سه جلسه در هفته با استفاده از روش فعال به دانش آموزان ارائه دهند. امیدواریم با اتخاذ چنین روش هایی تا حدودی کیفیت آموزش را زیاد کردن دهیم.

* دانش آموزان از سال تحصیلی تازه یک مهارت را فرا می گیرند

وزیر آموزش و پرورش در رابطه با مهارت آموزی در مدارس عنوان کرد: هم اکنون دانش آموزان بعد از فارغ التحصیل شدن از مدرسه از مهارت های فردی بی بهره هستند، به عنوان مثال یک دانش آموز حتی نمی داند چگونه از یک آچار استفاده کند، در برنامه ششم توسعه آماده است دانش آموزان دوره متوسطه باید یک مهارت را فرا بگیرند و زمینه مورد نیاز جهت توسعه این کار فراهم هست، با شرکت فنی و حرفه ای مذاکراتی داشته ایم تا آموزش مهارت به دانش آموزان در حجم کوچک شروع شود و امیدواریم در سال تحصیلی تازه بتوانیم جهت تعدادی از مدارس این طرح را اجرا کنیم.

* دانش آموزان باید مهارت های مورد نیاز جهت زندگی اجتماعی را فرا بگیرند

بطحایی خاطر نشان کرد: دانش آموزان در زندگی فردی و اجتماعی نیاز دارند تا سطحی از مهارت را بدانند و فرزند ها باید در مدرسه مسائلی را تمرین کنند که در زندگی اجتماعی به آنها نیاز دارند. مواردی مانند تفکر، گفت وگو، صبوری و مدارا کردن با دیگران، این موارد در مدارس بسیار کم تمرین می شود و بخشی از پرسشها بیرون از مدرسه نیز ناشی از این ضعف ها هست.

* بازرسان خاص روند دریافت شهریه در مدارس غیردولتی را نظارت خواهند کرد

وی در رابطه با شهریه مدارس غیردولتی گفت: جهت تعیین شهریه این مدارس الگویی طراحی شده است که شهریه هر مدرسه مطابق شرایط و امکانات آن محاسبه می شود، البته بعضی مدارس از این الگو تخطی می کنند و در این رابطه به معاون مربوطه در شرکت مدارس غیردولتی تاکید کرده ام با اعزام بازرسان خاص بررسی کند که کدام مدارس غیردولتی بر اساس الگوی تعیین شده است اقدام نمی کنند.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: مدارس در شهرهای متفاوت هزینه های متفاوتی دارند، به عنوان مثال فردی که در شهرستانی کوچک مدرسه غیردولتی دارد هزینه ملک و هزینه های جاری آن بسیار کمتر از مدارس شهر های بزرگ است و بر این اساس جهت تعیین شهریه الگویی تهیه شده است است.

بطحایی در رابطه با تخلفات مدارس دولتی گفت: دفتر بازرسی و پیگیری به شکایات آموزش و پرورش مرجع پیگیری به شکایات خانواده ها از تخلفات مدارس است و تشکیلات آن در مناطق آموزش و پرورش، استان ها و وزارتخانه دایر است.

* مطالبه خانواده ها و آشنایی آنها با حقوق ارزش در کم کردن تخلفات مدارس تاثیرگذار است

وی ادامه داد: مطالبه مردم و آشنایی آنها با حقوق ارزش می تواند در کم کردن تخلفات تاثیرگذار باشد، خانواده ها باید بدانند حقوق ارزش در ارتباط با مدرسه چیست و اگر در جایی به حقوق آنها تعرض می شود جهت استیفای آن اقدام کنند.

* تا سال 1400 جمعیت دانش آموزان به 14.5 میلیون نفر می رسد

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به این که از سال گذشته تعداد دانش اموزان رو به زیاد کردن هست، عنوان کرد: تا سال 1400 تعداد دانش آموزان کشور که هم اکنون حدود 13 میلیون نفر هست، به 14.5 میلیون نفر می رسد.

بطحایی در رابطه با دریافت وجه از خانواده ها در مدارس دولتی گفت: ای کاش می توانستیم تمام نیازهای مدارس را تامین کنیم و بنده یک روز اعلام می کردم که هیچ خانواده ای به مدارس حتی کمک به میل خود نکند، ولی امروز این شرایط را نداریم.

* جهت تامین هزینه های مدارس مجبوریم از خانواده ها کمک مالی بخواهیم

وی تصریح کرد: سرانه مدارس بسیار اندک است و نمی تواند هزینه های جاری را تامین کند. بنابراین مجبوریم به خانواده ها بگوییم در حد توان جهت تامین هزینه های جاری مدارس کمک کنند. ولی امیدوارم روزی برسد که دیگر نیازی به کمک های مردمی جهت اداره مدارس نداشته باشیم.

* تا سال آینده میانگین سنی مدیران آموزش وپرورش کمتر خواهد شد

وزیر آموزش و پرورش در رابطه با سن بالای مدیران آموزش و پرورش و رعایت جوان گرایی در این وزارتخانه خاطر نشان کرد: در آموزش و پرورش به سمت جوانگرایی که سیاست دولت هست، گام برخواهیم داشت و حتماً تا سال آینده میانگین سن مدیران کمتر می شود.

واژه های کلیدی: آموزش | آموزشی | خانواده | مهارت های زندگی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz